DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21794820,49%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Atatürk Kültür Merkezinde Ocak Ayı Etkinlikleri

Atatürk Kültür Merkezinde Ocak Ayı Etkinlikleri

ABONE OL
Aralık 26, 2022 12:30
Atatürk Kültür Merkezinde Ocak Ayı Etkinlikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KELİME-İ TEVHİD HAT ESERLERİ SERGİSİ // 2 – 4 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON 

Kalplerin Huzuru “Kelime-i Tevhid” 13 usta hattatın yeni bir tarz ile yorumladığı eserlerden oluşan “Kelime-i Tevhid Hat Eserleri Sergisi”, 4 Ocak tarihine kadar AKM Çok Amaçlı Salonda sanatseverlerle buluşuyor.

İKİ SOLİSTTEN TÜRKÜLER // 5 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

İstanbul Devlet THM Korosu, 2023 yılının ilk konserini ‘’İki Solistten Türküler’’ başlığıyla 5 Ocak Perşembe akşamı AKM Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirecek. Saat 19.30’da başlayacak konserde Seher Çelik ve Orçun Bora Kurtoğlu’nun solist olarak katılacak. İkili, Anadolu’nun dört bir yanında hazırlanmış repertuvarı İstanbul Devlet THM Korosu’nun değerli saz sanatçıları ile birlikte yorumlayacak.

BAROK GECESİ AÇIKLAMALI KONSER // 6 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

İstanbul Opera Derneği Opera Stüdyo Solistleri, barok dönemden modern döneme dek opera tarihi repertuvarını açıklamalı konser serileriyle Atatürk Kültür Merkezi’nde, İstanbullu seyirciyle buluşturuyor. 6 Ocak Cuma akşamı saat 18.00’da AKM Çok Amaçlı Salon’da gerçekleşecek konserde; Nazlıcan Karakaş Soprano, Seda Taşpınar Mezzo SopranoDilan Ongun Şimşek Soprano olarak sahnede yer alırken Nurser Ugan ise piyanoda sahne alacak.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI & HASAN NİYAZİ TURA & ELÇİM ÖZDEMİR //
 6 OCAK // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 6 Ocak Cuma akşamı AKM Türk Telekom Opera Salonunda vereceği konserde şef Hasan Niyazi Tura yönetiminde, viyola sanatçısı Elçim Özdemir’e eşlik edecek.  Ahmet Adnan Saygun, Süit op. 14 ile başlayan program, Yalçın Tura viyola konçertosu ile devam edecek. Konserde Hasan Uçarsu’nun Portreler eserinin yeni bölümünün ilk seslendirilişi gerçekleştirilecek.

HIRÇIN KIZ // 06, 07, 08 OCAK// AKM TİYATRO SALONU // 20.00, 20.00, 15.00

William Shakespeare’in en ünlü oyunlarının başında gelen Hırçın Kız, İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımıyla  Atatürk Kültür Merkezinde 6, 7, 8 Ocak tarihlerinde tiyatroseverlerle buluşuyor. izleyiciyle buluşuyor. Oyun, Sinyor Battista’nın biri fevkalade hırçın ve dik başlı, diğeri uysal ve uyumlu iki kızının evlilik maceraları çevresinde dönüyor. Battista’nın huysuz büyük kızı Katerina kocaya varmadan, küçük kızı Bianka’nın evlenmesine izin vermeyeceğini açıklar. Küçük kızın talipleri, bu kilidi açması için Petrukio’ya başvurur. Petrukio hem evlenip kadının yüklü çeyizine konmak, hem de onu terbiye edip uysallaştırma iddiası ile işe girişirken, Bianka’nın talipleri de türlü yöntemlerle genç kıza yaklaşmaya, gönlünü çelmeye çalışır. Katerina’nın erkek egemen çevreye ayak direme çabası ile Bianka’yı elde etmek için kurulan düzenler, bir çeşit anafor oluşturacaktır.

KAHVE KONSERLERİ: VİYANA OPERETLERİ // 07 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

Klasik müzikseverleri her cumartesi saat 11.00’de Kahve Konserleri’nde buluşturan Atatürk Kültür Merkezi;  yeni yılın ilk Kahve Konserleri’nde bizleri Viyana’ya davet ediyor. Soprano Tülay Uyar Hatip, Tenor Onur Turan ve piyanist Güliz Tekelioğlu beraber sahne alacağı konserde; Johann Strauss, R. Stolz, Karl Milliöcker gibi Viyanalı bestecilerin yanı sıra 20. yüzyılda Viyana operetlerinin gelişiminde çok önemli katkıları bulunan Macar Emmerich Kalman ve Macar asıllı, yaşamını Viyana’da geçirmiş, Viyana operetlerinin mihenk taşlarından biri olan Franz Lehar’ın eserlerinden oluşan bir seçkiye yer verilecek. 

TURTA GİRMEMİŞ ORMAN // 08 – 15 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu, Turta Girmemiş Orman oyunuyla müthiş bir macerayı AKM Çok Amaçlı Salonda 15 Ocak’ta çocuklarla buluşturuyor. Turta Girmemiş Orman’ın yamacındaki dağ, lezzetli dev çileklerle doludur. Sevimli aşçı ejderhanın dev çileği yemesi orman sakinleri tarafından yasaklanmıştır. En sevdiği şeyden mahrum bırakılan sevimli ejderha, çok huysuz ve mutsuzdur. Ormanın afacan devi Devcan da baba kucağından mahrum bırakıldığı için aynı derecede mutsuzdur. Bu yüzden arkadaşı ejderhaya yardımcı olmaya çalışır ancak ejderhaya konulan yasağın nedenini bir türlü öğrenemez. Ta ki ormanda çıkan yangın tüm gerçekleri ortaya çıkarana kadar. Bakalım sevimli aşçı ejderha özlemini çektiği lezzete kavuşabilecek mi? Dila Er ve Gözde Kısa’nın kaleminden çıkan oyunun yönetmeni ise Elif Erdal.

HEPSİ BENİM SENİN HİÇ YOK // 10,11 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON// 18.00

Atatürk Kültür Merkezi 10 Ocak Salı akşamı İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Hepsi Benim Senin Hiç Yok oyununa ev sahipliği yapıyor. Burak Akyüz’ün yazdığı ve Fikret Urucu’nun yönetmenliğini üstlendiği oyunda; Kemal Aydın Sezgin, Gizem Genç Aydın, Koray Atak, Ekinsu Karaata, Alparslan Çağlar, İsmail Nadir Bilgili seyirciye kahkaha tufanı estirecek bir performans gerçekleştirecek. Aynı kiralık daireyi kiralayan iki ailenin başına gelen traji komik olayların aktarılacağı oyunda, aynı daireyi almak isteyen ailelerin mücadelesinin yanı sıra çiftlerin ilişkilerinde yaşadığı sorunlar ve evlilik hayatlarını sorgulamaları da izleyiciyi günümüz dünyasına bakışta farklı bir açı kazandıracak.

MEHTER’İN SEDASI VE SERKAN ÇAĞRI // 11 OCAK // AKM TİYATRO SALONU // 20.00

Atatürk Kültür Merkezi 11 Ocak Çarşamba akşamı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Bölümü ile müzikseverleri tarihi bir yolculuğa çıkaracak. Dünyanın en eski askeri bandosu olan mehter takımını bünyesinde bulunduran Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Bölümü ve ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı’nın eşsiz performansıyla askeri marşların yanı sıra saz eserleri, rumeli türküleri ve kahramanlık türkülerine bu konserin repertuvarında yer verilecek. 

MUSİKÎMİZDE HOCA VE TALEBE // 12 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

Atatürk Kültür Merkezi 12 Ocak Perşembe akşamı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nu AKM Çok Amaçlı Salon’da Musikimizde Hoca ve Talebe konseriyle ağırlıyor. Türk Musikîsinin günümüze intikaline vesile olan Hoca ve Talebe bestelerinden örneklerle solo ve müşterek icra ile sanatseverlerle buluşacak olan konser saat 19.30’da başlıyor. Hamâmizâde İsmail Dede Efendi – Hacı Ârif Bey, Râkım Elkutlu – Bekir Sıdkı Sezgin, Zeki Ârif Ataergin – Alâeddîn Yavaşça bu konserimizin Hoca ve Talebeleri….

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI & RENGİM GÖKMEN & SOYOUNG YOON // 13 OCAK // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Atatürk Kültür Merkezinde izleyicilere müzik ziyafeti yaşatmaya devam ediyor. AKM Türk Telekom Opera Salonunda 13 Ocak’ta gerçekleşecek konserde, şef Rengim Gökmen yönetiminde IDSO, kemancı Soyoung Yoon’a eşlik edecek. R.Wagner, Nürnbergli Usta Şarkıcılar Üvertürü eseriyle başlayacak konser, J.Sibelius Keman Konçertosu ve R. Strauss Güllü Şövalye Süiti ile devam edecek.

KAHVE KONSERLERİ: KORNO PİYANO RESİTALİ ANLATIMLI NOCTURN KONSERİ// 14 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 11 .00

AKM’nin sevilen serisi Kahve Konserleri 14 Ocak Cumartesi günü Korno Piyano Resitali Anlatımlı Nocturn Konseri’ne imza atacak. Altuğ Tekin ve Gökçen Remes ‘in beraber yer alacağı konserde, romantik ve modern dönem bestecilerinin eserlerine ve şiirsel anlatımlarıyla öne çıkan nocturn’lere yer verilecek. Yirmi yılı aşkın profesyonel sanat hayatlarında sıkça birlikte resitaller veren ikili, Atatürk Kültür Merkezi çatısı altındaki “Kahve Konserleri”nde sanatseverlere unutulmaz bir performans sergileyecek. 

ÖLESİYE // 13, 14, 15 OCAK// AKM TİYATRO SALONU // 20.00, 20.00, 15.00

Ankara Devlet Tiyatrosu, Atatürk Kültür Merkezi AKM Tiyatro Salonunda Ölesiye oyunu ile tiyatroseverlerle buluşuyor. 13, 14, 15 Ocak tarihlerinde sahnelenecek Ölesiye; işsizlik ve geçim sıkıntısı çeken Semyon’un hayatına ayna tutuyor. İntihar etmeye karar veren Semyon’un acizliği üzerinden çıkar sağlamak isteyen ve intiharını kahramanlık hikayesine dönüştürmeye çalışan iki yüzlü insanlara odaklanan oyun, Semyon’un pes edişini bir gösteriye çevirerek izleyiciye keyif dolu bir kara komedi sunuyor. Yazar Nikolai Erdman’ın “İntihar” adlı oyununun serbest bir uyarlaması olan ve 1920’li yılların Rusya’sında geçen ‘Ölesiye’, başkasının ölümü üzerinden ölesiye fayda sağlamaya çalışanların içler acısı hikayelerini komedi biçiminde izleyiciye aktarıyor.

LA BAYADERE // 14, 18, 21, 25, 28, 31 OCAK // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

Farklı kategorilerde sanat dallarından sunduğu etkinlikleri ile İstanbul’un en köklü ve en ilgi gören adreslerinden olan Atatürk Kültür Merkezi, Ocak ayında ziyaretçilerini en büyük bale eserlerinden birisi olarak kabul gören La Bayadere ile buluşturuyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek olan La Bayadere, romantik ve klasik dönemlerin arasında önemli bağlantılar kuran ve kendisinden sonra gelen beyaz balelerin habercisi olarak nitelendiriliyor.

Prömiyerini 14 Ocak akşamı Atatürk Kültür Merkez Türk Telekom Opera Salonunun muhteşem atmosferinde yapacak olan La Bayadere balesi; Hindistan’da geçen konusu, aşk ve entrika yüklü sihirli atmosferi, Marius Petipa’nın eşsiz koreografisi, Ludwig Minkus’un müziğinin melodik çekiciliğinin yanı sıra, gösterişli töresellik ve etnik ögeler içeren sahneleri ve mükemmel danslarıyla baleseverlere çok şey vadediyor.

La Bayadere balesini Ayşem Sunal Savaşkurt sahneye koyuyor. Bale severlerin Efter Tunç’un dekorları, Gülden Sayıl’ın kostümleri, Önder Arık’ın ışıkları ile Hindistan’ın baharat kokulu mistik ve etnik atmosferini derinden hissedecekleri La Bayadère, 14 18, 21, 25, 28, 31 Ocak’ta izleyicisi ile buluşmaya devam edecek.

EVTÂD-I ERBAA SEMÂ, SEMAH, DEVRÂN// 15 OCAK // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Tasavvuf, İrfan Ve Meydan Meşkleri Bölümü, 15 Ocak Pazar günü Atatürk Kültür Merkezi’nde semazen gösterisi ile sahne alacak. AKM Türk Telekom Opera Salonunda saat 20.00’da başlayacak ve Yüce Gümüş ile Hüseyin Cem Durak’ın sanat yönetmenliğini üstlendiği gösteride, Anadolu’yu mayalayan tasavvuf kültürünün zikir usulleri sunulacak. M. Fatih Çıtlak’ın postnişin olarak sahne alacağı, büyük bir çalışma sonucunda harmanlanarak aslına uygun şekilde sunulacak olan Evtâd-I Erbaa Semâ, sanat severlere unutulmaz bir görsel şölen sunacak.

TÜRKÜLERLE, ŞARKILARLA // 17 OCAK // AKM TİYATRO SALONU // 20.00

Atatürk Kültür Merkezi 17 Ocak Salı akşamı türküseverleri mest edecek bir konsere ev sahipliği yapıyor. AKM Tiyatro Salonu’nda saat 20.00’da başlayacak Türkülerle, Şarkılarla konseri bir yanda Anadolu’nun farklı yörelerinden, geleneksel icra ile seslendirilen türkülerimizi sahneye taşırken, bir yanda değişik makamlardan seçkin eserlerden oluşan şarkılarımızı sanatseverlerle buluşturacak.

MERAKLISI İÇİN ÖYLE BİR HİKAYE// 17, 18 OCAK// AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

Büyük yazar Sait Faik Abasıyanık’ın gizemli dünyasının dehlizlerine giren Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye oyunu, Atatürk Kültür Merkezi AKM Çok Amaçlı Salonda tiyatroseverlerle buluşuyor. İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından 17 ve 18 Ocak tarihlerinde sahnelenecek oyun, Abasıyanık’ın gözünden İstanbul’u anlamaya, hayatı koklamaya, İstanbul’a yeni bir pencere açmaya ve bu pencereden martılara seslenmeye, dalgalarla fısıldaşmaya, rüzgârı dinlemeye; sevgiyi, aşkı, insanı, sanatı, edebiyatı duyumsamaya elçi oluyor.

MUÂLLİM İSMÂİL HAKKI BEY BESTELERİ// 19 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

Atatürk Kültür Merkezi 19 Ocak Perşembe akşamı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu’nu AKM Çok Amaçlı Salonda özel bir konserine ev sahipliği yapacak. Saat 19.30’da başlayacak konserin teması Muallim İsmail Hakkı Bey Besteleri olacak. Topluluk konser boyunca müzik severlere farklı makam ve formlarda Muallim İsmail Hakkı Bey’in eserlerini icra edecek.

SEFİLLER // 19, 20, 21 OCAK// AKM TİYATRO SALONU // 20.00

Atatürk Kültür Merkezi 19, 20, 21 Ocak tarihlerinde Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahneye taşıdığı Victor Hugo’nun çağlar ve coğrafyalar aşan eseri Sefiller’e ev sahipliği yapıyor. 18. yüzyıl Fransası’ndan, insanın evrensel hikayesine uzanan; adaletin ve sevginin, acının ve umudun, dünün ve bugünün hikayesini aktaran oyun, bir adamın vicdanını ve bir halkın özgürlük arayışındaki isyanının hikayesini perdeye taşıyor.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI KONSERLERİ: GÜRER AYKAL & FERHAT CAN BÜYÜK // 20 OCAK // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası,  Atatürk Kültür Merkezinde müzik tutkunlarına özel performanslar sunmaya devam ediyor. AKM Türk Telekom Opera Salonunda 20 Ocak’ta gerçekleşecek konserde, orkestrayı şef Gürer Aykal yönetirken, piyano sanatçısı Ferhat Can Büyük solist olarak yer alacak. Konserde F. Chopin’in “Piyano Konçertosu No:2” ve D. Shostakoviç Senfonisi’nin “NO:9”  eseri müzikseverlerle buluşacak.

KAHVE KONSERLERİ: PIANO TRIO FORTE// 21 OCAK// AKM ÇOK AMAÇLI SALONU // 11.00

Atatürk Kültür Merkezinin her cumartesi klasikleşen Kahve Konserleri’nde 21 Ocak tarihinde Piano Trio Forte konseri AKM Çok Amaçlı Salonda saat 11.00’da başlayacak. Solo kariyerlerinin dışında oda müziğine olan düşkünlüklerini hiçbir zaman yitirmemiş olan sanatçılardan oluşan Piano Trio Forte, 2010 senesinde kuruldu. Repertuvar seçiminde özellikle Türk bestecilerin eserlerine yer vermeyi kendine ilke edinen grupta kemanda Sevil Ulucan, çelloda Rahşan Apay ve piyanoda Ece Demirci yer alıyor.

4X8 MİNİ PLATFORM // 21 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

Atatürk Kültür Merkezinde küçük çaplı yeni koreografi çalışmalarına imkan sağlayan 4×8 mini platform, 21 Ocak Cumartesi günü saat 18.00’da Çok Amaçlı Salonda İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin MDT topluluğunu sahnesinde ağırlayacak.  

CUMHURBAŞKANLIĞI KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU: SÛZİDİLÂRÂ // 22 OCAK// AKM TİYATRO SALONU // 11.30

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, Atatürk Kültür Merkezinde yılın ilk konserini Türk musikisinin kadim makamlarından Sûzidilârâ’yı eksen alan bir performansla, 22 Ocak günü AKM Tiyatro Salonunda gerçekleştirecek. Mehmet Hulusi Yücebıyık’ın yöneteceği konserin solistleri Filiz Oral ile Ender Doğan klasik ve sonrasındaki dönemlere ait eserlerle sahne alırken, Murat Bağdatlı (ud) ve Hüseyin Özkılıç (ney) ikilisi ise Türk saz musikisinin seçkin örneklerini seslendirecekler.

SUŞA İLE KİKİ // 22 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00

Çocukları; tiyatro ile buluşturan Atatürk Kültür Merkezi, 22 Ocak Pazar günü saat 13.00’da Suşa ile Kiki’ye Çok Amaçlı Salon sahnesinde ev sahipliği yapıyor. Erdoğan Kahyaoğlu’nun yazdığı, Mustafa Avkıran’ın olgunlaştırdığı ve Sevinç Erol’un yönetmenliğini üstlendiği Suşa ile Kiki, çocuk izleyicilerine kabul etmeyi ve aslında hayatın bir yolculuk olduğunu anlatıyor. Yolun sonu hiç önemli değil olmadığını, nereye vardığının bir öneminden ziyade yolculukta ne öğrendiğinin önemli olduğu felsefesi üzerinden aktarılan oyun, çocukların dünyasında yepyeni bakış açıları kazandırıyor.

MAÇIN ADAMI // 24, 45 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00
 2020 yılında dünya prömiyerini yapan, Clint Dyer ve Roy Williams’ın yazdığı “Maçın Adamı” oyunu, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun yorumuyla seyirciyle buluşuyor. AKM Çok Amaçlı Salonda Kayhan Berkin’in yönetmenliği ve Hira Tekindor’un çevirisiyle seyircinin karşısına çıkacak oyun, basit bir hayat süren ve basit bir adam olan Michael’ın, babasının ani ölümünden sonra cevaplarını bilmediği sorularla karşı karşıya kalmasını konu ediniyor. Erkeklik, vatan sevgisi, göçmenlik, aile gibi kavramları baba-oğul ilişkisi üzerinden inceleyen oyun, seyirciyi bu soruların cevaplarını Michael ile birlikte aramaya davet ediyor. Cem Zeynel Kılıç’ın ‘Michael’, Kerim Urun’un ‘Adam’ rolünde yer aldığı oyunun dramaturjisi Günay Ertekin’e, dekor tasarımı Aytuğ Dereli’ye, kostüm tasarımı Dilek Kaplan’a, ışık tasarımı Serhat Akın’a, müziği ise Orhan Enes Kuzu’ya ait. 

CUMHURBAŞKANLIĞI KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU GENÇLERLE MEŞK SEGÂH // 26 OCAK// AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

Atürk Kültür Merkezi, 26 Ocak Perşembe günü Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun “Gençlerle Meşk” başlıklı atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Türk musikisine ilgi duyan her yaştan gençlere kapılarını açmaya devam eden Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, her ay farklı bir makamdan ve çeşitli beste şekillerinden seçkin örnekleri üzerine çalışıldığı etkinlikte, yarım yüzyıla varan kurumsal icra deneyimini, klasik Türk müziğine ilgi duyanlarla ve Türk müziği eğitimi alan gençlerle paylaşıyor. Segâh makamının ele alınacağı, katılımcıların sesleriyle veya sazlarıyla katılabilecekleri AKM Çok Amaçlı Salonda gerçekleşecek atölye çalışmasında, Gençlerle Meşk’in her bölümüne koronun profesyonel müzisyenleri de eşlik ediyor. Etkinlik, koro şef yardımcısı Mehmet Hulusi Yücebıyık tarafından yönetiliyor.

UÇMAK ‘HEZARFEN AHMET ÇELEBİ’ // 27, 28, 29 OCAK// AKM TİYATRO SALONU // 20.00, 15.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahneye taşıdığı 17. yüzyıl İstanbul’unda gönlüne aklına uçmak fikrini sabitlemiş olan Ahmed Çelebi’nin hayatını aktaran Uçmak ‘Hezarfen Ahmet Çelebi’ oyunu, 27, 28, 29 Ocak tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi AKM Tiyatro Salonunda izleyiciyle buluşuyor.  Nişapur Camii’nden tatlı havanın, insanı çeken boşluğuna kollarında kapı kanatlarıyla kendini bırakan Cevheri’nin izinden giderek kuşların uçuşlarını inceleyen ve insanların bir türlü anlayamadığı Hezarfen Ahmet Çelebi’nin isteğine ne karısı ne cariyesi ne de diğer insanlar anlam verememektedir. Bir iz bırakma gayesi peşinde rakibi Lagâri Hasan Çelebi’yle bir kavgalı, bir fikir teatisinde olan Hezarfen’in derdi varsa yoksa uçmak; havada süzülmenin kendine çeken duygusuna, düşüşün âlemlere sığmayan korkusu ve zevkine ulaşmak. Hayali için tüm benliğini ortaya koyan Hezarfen, Sultan IV. Murad’ın bu gayesinden haberi olmasıyla artık ciddiyete binen uçma sevdası hayat ve ölüm arasında gidiş gelişlerine dönüşür. Ya uçuş mümkün olacaktır ya da güneş o olmadan doğacaktır İstanbul’un üstüne…

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI & CONRAD VAN ALPHEN & BRANNON CHO // 27 OCAK// AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Atatürk Kültür Merkezinde Cuma konserlerine devam ediyor. 27 Ocak Cuma akşamı AKM Türk Telekom Opera Salonunda gerçekleştirecek olan ocak ayının son konserinde, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası konserinin şefliğini Conrad Van Alphen, solistliğini ise viyolensel sanatçısı Brannon Cho üstlenecek. R. Schumann Viyolonsel Konçertosu OP.129 ile başlayacak konser, J.Brahms’ın Senfoni No:4 eseriyle izleyiciye unutulmaz bir performans sunacak.

MASAL YOLU // 29 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00 

Yönetmen & Oyuncu Gökçe Kurt Elitez’in hayat verdiği Masal Yolu, interaktif bir ilişki ile çocukların iç dünyalarına da ulaşabilen sahneleme yöntemleri barındıran ve üzerinde aylarca titizlikle çalışılan bir performans hazırlıyor. Çocukların dünyasına hitap edebilmek ve çocuklara keyifli bir performans gerçekleştirebilmek amacıyla masal ve sanat terapi çalışmalarıyla oyuna hazırlanan tüm ekip çocukların en iyi dili olan masallar aracılığıyla sıra dışı bir performans sunuyor . Hayatta kötülük ve iyilik aydınlık ve karanlık, korku ve cesaret iç içedir. Biri olmadan diğerinin anlamı yoktur. Masal Yolu’nda da karşımıza çıkan devler, ejderhalar, cadılar, periler, prensler, prensesler hayatın yansımasıdır. Derin bir uykudan uyanmak nasıl mümkün? Hasta bir kalp nasıl iyileşir? Kahramanlarımız masalların sihriyle korkularını küçültüp kalplerini büyütebilecekler mi? Onları seçimlerle dolu bir macera bekliyor…Yolun sonu aydınlık mı? Karanlık mı? sorularına yanıt arayan Masal Yolu, 29 Ocak tarihinde Atatürk Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salonda izleyiciyle buluşuyor. 

MÜZİK TAKVİMİ: CUMHURBAŞKANLIĞI KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU// 31 OCAK // MÜZİK PLATFORMU // 19.30

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun bu sezonda başladığı Müzik Takvimi programında, dünya tarihden müzik kültürümüze yansıyanların peşine düşüyor. Türkiye ve dünya tarihinde iz bırakan sosyal, kültürel ve siyasi olaylar ve müzik kültürümüz arasında şaşırtıcı bağlar kuruluyor. Konuyla ilgili eserlerin seslendirildiği programda, perdeye yansıtılan fotoğraflar ve belgelerle, dinleyci zaman tünelinde bir yolculuğa çıkarılıyor. 31 Ocak’ta AKM Müzik Platformunda gerçekleşecek programı koro ses ve saz sanatçılarının refakatiyle Mehmet Güntekin sunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.